Jakie ćwiczenia wykonywać na siłowni?

płetwy Suplementacja w sporcie

Niektórym ludziom wydaje się, że wystarczy pójść na siłownię, wejść na obojętnie który sprzęt i od razu można zabrać się za ćwiczenia. Prawda jednak jest taka, że tego typu sprawy nie są takie proste, zwłaszcza jeśli nie mieliśmy kontaktu z ćwiczeniami od dłuższego już czasu, a na siłowni nie byliśmy ani razu. Dlatego też, zanim zaczniemy jakiekolwiek ćwiczenia, powinniśmy porozmawiać z trenerem personalnym, który z pewnością będzie na sali i który chętnie nam pomoże.

Jak może wyglądać taka pomoc?

Zastanawiamy się na czym będzie polegała taka pomoc trenera personalnego? Przede wszystkim przeprowadzi on z nami krótką rozmowę, podczas której będzie pytał czy nie mamy jakichś przeciwwskazań zdrowotnych. Może mamy problemy z kolanami, a więc nie powinniśmy wykonywać żadnych ćwiczeń, które mogłoby je nadmiernie obciążać? Może z jakiegoś powodu nie możemy nic dźwigać, a więc wszelkie tego typu ćwiczenia, również będą musiały być od razu wyeliminowane.

Po takiej rozmowie, dowiadując się jednocześnie dlaczego przyszliśmy na siłownię i co chcemy osiągnąć poprzez takie wizyty, trener personalny pomoże nam dobrać odpowiedni dla nas sprzęt do ćwiczeń. Taki, który pomoże nam przygotować nasze ciało do większego wysiłku, ale który na początek nie będzie aż tak bardzo wymagający. Dodatkowo pokaże nam, w jaki sposób powinniśmy ćwiczyć na danym urządzeniu, tak abyśmy mieli pewność, że nie zrobimy sobie żadnej krzywdy. Co więcej, jeśli uzna, że świetnie sobie radzimy i że czas na kolejne ćwiczenie, to nam o tym powie, a to będzie oznaczało, że będziemy mieli możliwość spokojnie ćwiczyć całe ciało, skupiając się na wszystkich jego partiach. Taka pomoc trenera personalnego jest czymś zwyczajnym i zazwyczaj wliczonym w cenę korzystania z siłowni.

Jednak nie możemy tutaj oczekiwać, że będzie się on skupiał tylko na nas i że ułoży dla nas cały plan treningowy.

Jak to zmienić?

Chcielibyśmy mieć pewność, że wszystkie ćwiczenia wykonujemy prawidłowo i to przez cały czas? Przecież czasami jest tak, że przyjmujemy odpowiednią postawę, ale podczas ćwiczeń ją zmieniamy i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wówczas nieświadomie możemy doprowadzić do poważnej kontuzji. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, aby w miarę możliwości wykupić spotkania z trenerem personalnym. Wtedy przez cały czas będzie on kontrolował nasze ćwiczenia na siłowni, będzie mówił co robimy dobrze, a co powinniśmy poprawić.

Dodatkowo jeszcze będziemy mieli pewność, że odpowiednio dobiera do nas ćwiczenia i zmienia je w miarę potrzeby, na bieżąco kontrolując możliwości naszego organizmu i naszą kondycję. Może się także okazać, że taki trener personalny ułoży dla nas odpowiedni trening, ale także przygotuje dietę, która będzie dopełnieniem tych ćwiczeń. To wszystko razem sprawi, że dość szybko będziemy mogli się cieszyć z wymarzonej sylwetki. Warto pomyśleć czy chcemy sami ćwiczyć na siłowni, korzystając tylko z krótkich podpowiedzi trenera personalnego. Czy może jednak wolimy go zatrudnić, aby cały czas czuwał on nad poprawnością naszych ćwiczeń i diety.