Doradztwo zawodowe jest bardzo pomocne

https://www.dnb.com/pl-pl/wiedza/newsy-artykuly/ryzyko-finansowe/ kampanie lead generation

Są dzieci, które już w przedszkolu wiedzą, kim chcą zostać w przyszłości, a co się z tym wiąże, z uporem dążą do spełnienia swoich marzeń. Są jednak też takie dzieci, a właściwie już młodzież, które powinny wybrać odpowiednią ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do wymarzonego zawodu, ale problem jest taki, że sami jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w tym dorosłym życiu. Oczywiście można pozwolić, aby poszli oni do obojętnie jakiej szkoły, a dopiero na studiach, albo po ich zakończeniu zobaczyli, gdzie ostatecznie będą pracowali. Ale jednak lepiej będzie, jeśli zaoferujemy im doradztwo zawodowe, a więc takie, które pomoże im wybrać tą odpowiednią ścieżkę edukacyjną i pomoże im znaleźć zawód, który będzie im oferował największe spełnienie i radość.

Jak to działa?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że taki doradca zawodowy jest w większości szkół. Zarówno tych podstawowych, jak i w liceach. To oznacza, że cały czas jest on do dyspozycji uczniów, którzy mają podjąć decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacji, ale nie mają oni pojęcia jak powinna ona wyglądać, bo jeszcze nawet nie zdecydowali, jaki zawód chcą uprawiać w przyszłości. Taki doradca zawodowy z nimi porozmawia, wykona różnego rodzaju testy, które będą miały pokazać mocne i słabe strony danego dziecka, a następnie na tej podstawie przedstawi listę zawodów, do których dana osoba ma największe, naturalne predyspozycje.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy pracować w którymś z wymienionych zawodów, bo możemy robić coś innego, ale może się okazać, że takie nakierowanie pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

Spotkania indywidualne i w grupach

Warto wiedzieć, że takie spotkania z doradcą zawodowym mogą się odbywać indywidualnie, a więc wówczas będzie się on skupiać na konkretnej osobie, będzie miał przygotowane odpowiednie testy i rozmowa będzie bardziej osobista. Z drugiej strony w szkołach często są prowadzone klasowe spotkania z doradcą zawodowym, na których to mówi on czym się zajmuje, kiedy można do niego przyjść. Przeprowadza również odpowiednie testy, które każdy uczeń wykonuje samodzielnie, a później pokrótce omawia ich wyniki.

Takie grupowe spotkania także są przydatne, zwłaszcza jeśli będą podczas nich omawiane cechy charakteru poszczególnych uczniów. Może się wówczas okazać, że ktoś dowie się czegoś ciekawego na swój temat, o co sam się nie podejrzewał. Warto zobaczyć jak wyglądają takie spotkania z doradcą zawodowy i co można dzięki nim zyskać. Może się wówczas okazać, że rozmowa z takim doradcą pomoże nam odkryć nasze mocne i słabe strony, a także sprawi, że łatwiej będzie nam zdecydować w jakim zawodzie chcielibyśmy pracować w dorosłym życiu, albo przynajmniej w jakiej branży zawodowej widzielibyśmy dla siebie miejsce.

Może się okazać, że po takiej rozmowie, bardzo nam się rozjaśni w głowie.