Rozliczanie podatków z wynajmu apartamentów

Kupując apartament przeznaczony do wynajmowania, musimy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatku od zysków. Wysokość podatku może być różna. Zależy od tego czy apartament kupimy i będziemy wynajmować jako osoba prywatna od czasu do czasu, czy w sposób planowy i ciągły.

Ważne, by pamiętać, iż rozliczenie musimy zrobić we własnym zakresie, nawet jeśli najmem naszego apartamentu zarządza deweloper lub specjalistyczna firma. Jeśli lokal nabywany jest przez klientów indywidualnych swoje zyski mogą oni rozliczyć w formie ryczałtu, odprowadzając 8,5 proc. od przychodów.

W tym przypadku stawka jest stała, i liczona od przychodu, nie mają więc znaczenia koszty jakie ponosimy na utrzymanie apartamentu. Dochodów uzyskanych z najmu prywatnego, czyli takiego, który nie jest ciągły i zaplanowany, nie łączy się z innymi zarobkami. Dzięki temu właściciel ma nadal możliwość rocznego rozliczenia PIT razem z małżonkiem.

Wykluczenie możliwości rozliczania najmu ryczałtem powoduje, że podatek od zysków właściciel lokalu będzie musiał wyliczyć zgodnie z obowiązującymi stawkami, czyli 18 lub 32 proc., gdy właścicielem nieruchomości jest osoba prywatna. Firmy mają jeszcze dodatkowo możliwość odprowadzenia podatku zgodnie ze stawką liniową – 19%.