Wyspy w naszych miastach

http://for-rest.pl/lp/wesele-w-plenerze-zielona-gora

Jeszcze jedna bardzo ciekawa kwestia to polskie wyspy, które znajdują się w granicach kilku dużych miast. Być może niektórym wyda się to zaskakujące, ale naprawdę mamy miejskie wyspy – oczywiście nie położone na morzu, ale na wodach rzecznych. Doskonałym przykładem jest Poznań, gdzie uwagę turystów od zawsze przykuwa Ostrów Tumski.

Znajduje się na nim gotycka katedra, a także siedziba lokalnego biskupa. Ostrów jest wyspą, którą okalają wody rzeki Warty, a ze stałym lądem łączą ją mosty oraz nadbudowane ulice. Pełnię efektu dostrzeżemy, jeśli rzucimy okiem na satelitarne zdjęcia stolicy Wielkopolski.

Wtedy nie mamy żadnych wątpliwości, że Ostrów to w istocie wyspa. Analogicznie sprawy mają się we Wrocławiu, gdzie także znajduje się Ostrów Tumski. Tam z kolei jest on otoczony wodami Odry, która przepływa dumnie przez stolicę Dolnego Śląska.

Podobnie jak w Poznaniu, tak i w dawnym Breslau na wyspie mieszczą się siedziby władz kościelnych oraz zabytkowe świątynie katolickie. Jeśli będziemy w tych pięknych miastach, warto pojawić się również na Ostrowie.