Psycholog dziecięcy musi być odpowiednio przygotowany

www.scartshow.pl wypełnianie zmarszczek efekty

Jeżeli ktoś udaje się do psychologa, to oznacza, że potrzebuje specjalistycznej pomocy, odpowiedniej wiedzy, ale również odpowiedniego podejścia do swojej osoby. Tacy ludzie zazwyczaj są bardzo wrażliwi i wyczuleni na różnego rodzaju sytuacje, a to oznacza, że niektóre rzeczy, gesty czy słowa mogą interpretować zbyt osobiście, zbyt dokładnie, w sposób który w ogóle ich nie dotyczył. Dlatego też, tak ważne jest to, aby psycholog był jak najlepiej przygotowany do swojej pracy, zwłaszcza jeśli ma to być praca z dziećmi.

Odpowiednie podejście

Dzieci potrzebują odpowiedniego podejścia, zadawania pytań we właściwy sposób, który będzie pasował do ich wieku i rozwoju emocjonalnego. Co więcej, taki psycholog dziecięcy musi się wykazać niesamowitym wyczuciem, tak aby wiedzieć, kiedy może jeszcze naciskać na rozwinięcie jakiegoś tematu, a kiedy powinien już odpuścić, bo dziecko nic więcej mu nie odpowie, a on tylko mógłby pogorszyć jego stan. Co więcej, ważne będzie tutaj nie tylko odpowiednie przygotowanie psychologa, ale również właściwie zaaranżowany gabinet, w którym taka rozmowa będzie się odbywała.

Powinien on być przytulny, kolorowy, z dużą ilością różnych zabawek, które pozwolą dziecku się wyciszyć i poczuć się bezpiecznie.

Indywidualne podejście

Podczas swojej pracy psycholog dziecięcy online musi pamiętać, że każde dziecko jest inne. To oznacza, że musi za każdym razem stosować indywidualne podejście, tak aby dostosować się do wrażliwości dziecka.

Czasami najlepiej będzie poczekać, aż dziecko samo się odblokuje i zacznie opowiadać, bo nadmierne naciskanie na udzielenie odpowiedzi, może przynieść odwrotny skutek. Taki psycholog dziecięcy musi też cały czas się dokształcać, a to dlatego, że wiedza na temat dzieci i tego jak funkcjonuje ich umysł jest coraz większa, co pozwala jeszcze lepiej do nich docierać. Poza tym, do pewnego wieku dziecko lubi fantazjować, a to oznacza, że psycholog musi umieć odróżnić prawdę od fikcji.

Psycholog dziecięcy ma ważną rzecz do zrobienia, bo musi nie tylko zyskać zaufanie dziecka, ale także poprowadzić wszystko w taki sposób, aby mu pomóc. Dlatego im większa wiedza i doświadczenie, tym większa szansa na odniesienie sukcesu.