Jakie są objawy depresji?

erak.com.pl http://www.terapeutica.pl/

Depresja nie bez przyczyny kojarzona jest z ogromnym, nieustępującym smutkiem. Permanentne obniżenie nastroju to jeden z ważnych symptomów tej poważnej choroby psychicznej.

Warto jednak wiedzieć, że depresja to nie tylko zły humor. Jakie jeszcze mogą być objawy tej dolegliwości? Przede wszystkim przygnębienie i apatia u chorego z depresją występują w bardzo wysokim stopniu zaawansowania.

Człowiek z tą chorobą psychicznym z czasem traci zamiłowanie do rozmaitych zainteresowań i pasji, a także zatraca radość życia. Jego samoocena ulega znacznemu, choć często niczym nieuzasadnionemu obniżeniu.

Osoba z depresją może mieć problemy z nazwaniem swoich pozytywnych cech czy wskazaniem, w czym jest dobra lub co sprawia jej radość. Jednocześnie pojawiają się zaburzenia koncentracji.

Osoba chora na depresje funkcjonuje jakby w zwolnionym rytmie. Nie odnajduje w życiu elementów, które mogłyby skłonić go do podniecenia, poruszenia czy szybszego działania.

Swoją przyszłość widzi w czarnych barwach, a jego sposób patrzenia na świat można ogólnie uznać za pesymistyczny i ponury. Często zmaga się z zaburzeniami snu.

Chory na depresję śpi płytko, a w czasie snu nie odpoczywa i nie potrafi się zrelaksować.