Jak wybrać odpowiedni filtr UV?

www.zabkowicki.powiat.pl

Promieniowanie słoneczne może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Sprzyja produkcji witaminy D, która jest istotnym budulcem kości. Ponadto korzystnie działa na przemianę materii oraz układ nerwowy. Większość z nas jednak opala się, aby poprawić swój wygląd. Warto wiedzieć, jak dobrać filtr UV do swojej cery, aby uniknąć poparzeń i przebarwień. Wysokość filtra w używanym kremie powinna zależeć od fototypu twojej skóry.

Oznacza to, że im jaśniejsza jest twoja karnacja, tym wyższy faktor jest dla ciebie wskazany. Osoby o rudych lub blond włosach rzadko opalają się na brąz, a znacznie częściej na różowo lub czerwonawo. Przez pierwsze trzy dni intensywnego wystawiania się na słońce powinny stosować filtr UV o wskaźniku przynajmniej 25-30. Dopiero po dziesięciu dniach mogą obniżyć faktor do 10 czy 15. Jeśli masz lekko śniadą cerę i ciemne włosy, możesz stosować nieznacznie niższe filtry. Oznacza to, że możesz rozpocząć opalanie z kremem o faktorze 10-15, a po kilku dni obniżyć go nawet do 4-5.

Osoby o urodzie, którą można określić mianem południowoeuropejskiej (mocno śniada cera, ciemnobrązowe lub czarne włosy) nie muszą być aż tak ostrożne i nawet w pierwszych dniach na słońcu mogą sięgnąć po krem ze wskaźnikiem SPF 8 czy 10.